Margrethevej 7, Poulsker i Nexø er solgt for 2.445.000 - se køberen og 4 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Nexø og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Nexø følger boligmarkedet i og omkring Nexø. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Margrethevej 7, Poulsker solgt for 2.445.000 kr.

Boligen overtages af Frederik Holm Vest og Louise Sjøholm Mikkelsen den 09. april. Køberen har betalt 2.445.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 23.510 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.150.000 og boligen er derfor handlet til 113% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 104 kvm. og er opført i 1988. Grunden er på 2.500 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Bornholm - Nexø v/Ole & Martin W. Kok-Hansen

Gubbegårdsvejen 3, Poulsker solgt for 1.885.000 kr.

Boligen overtages af Michael Kock og Jenny Nejstgaard Braat den 05. marts. Køberen har betalt 1.885.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 24.481 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 750.000 og boligen er derfor handlet til 151% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 5 værelser på i alt 77 kvm. og er opført i 1975. Grunden er på 2.720 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC BornholmerBo, Rønne

Skansevej 14A, Balka solgt for 1.500.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 25. marts. Køberen har betalt 1.500.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 8.824 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 880.000 og boligen er derfor handlet til 70% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 7 værelser på i alt 170 kvm. og er opført i 1983. Grunden er på 801 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Nexø

K H Kofoeds Gade 9, Nexø solgt for 975.000 kr.

Boligen overtages af Betina Børglum den 06. marts. Køberen har betalt 975.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 10.372 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 430.000 og boligen er derfor handlet til 127% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 94 kvm. og er opført i 1900. Grunden er på 166 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Nexø

Kirkestræde 41, Nexø solgt for 760.000 kr.

Boligen overtages af JBT ApS den 03. marts. Køberen har betalt 760.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 6.333 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 450.000 og boligen er derfor handlet til 69% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 120 kvm. og er opført i 1932. Grunden er på 237 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk