Oplev inspirerende foredrag og fællesskab gennem litteratur i Nexø

Foto: Kultunaut.
dato

I den kommende uge byder Nexø på spændende begivenheder, der både inspirerer krop og sjæl. Deltag i et dynamisk foredrag om at øge livsglæde gennem gåture eller oplev fællesskab gennem litterær højtlæsning.

Fra tirsdagens energigivende foredrag om gåturens fordele til onsdagens hyggelige højtlæsningssession på biblioteket, er der rig mulighed for at blive klogere og mere inspireret i den kommende uge i Nexø.

Mere energi i hverdagen med Heidi Møller

Tag del i et inspirerende og lærerigt foredrag med Heidi Møller, der giver indsigt i, hvordan gåture kan forbedre både fysisk og mental sundhed. Heidi deler sin egen rejse fra en frygt for livsstilssygdomme til at lave gåture til sin passion.

Tidspunkt: Tirsdag 11. november 2025, kl. 19:00
Sted: Møbelfabrikken - Bornholms Iværksætterhus, Gl Rønnevej 17A, 3730 Nexø
Entré: 288 kr
Målgruppe: Voksne

Foredraget vil inkludere interaktive øvelser og humoristiske indslag, som kan hjælpe med at indarbejde flere skridt i din daglige rutine. Der vil også være en "Gå Mig Glad"-gåtur som appetitvækker inden foredraget.

Højtlæsning og fællesskab på Nexø Bibliotek

Onsdag byder Nexø Bibliotek på en afslappet session med højtlæsning og samtale. Her kan du deltage i guidet læsning uden forberedelse og nyde litteraturen i fællesskab med andre.

Tidspunkt: Onsdag 12. november 2025, kl. 17:00
Sted: Nexø Bibliotek, Kildestræde 20, 3730 Nexø
Entré: Gratis (tilmelding kræves)

Lene Søgaard og Michael Lauridsen guider os gennem læsningen og diskuterer de tanker og følelser, som teksterne vækker. Dette er en fantastisk mulighed for at opleve litteraturen som en kilde til fælles refleksion og samvær.



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut