Under en fartkontrol på Søndre Landevej i Nexø blev en bilist målt til at køre 60 km/t, hvilket er 10 km/t over den tilladte hastighedsgrænse på 50 km/t. ATK-bilen, der stod for kontrollen, registrerede denne hastighedsovertrædelse.
Fredag kl. 16.42 blev en 41-årig mand fra Nexø tildelt en bøde og fik et klip i kørekortet i Rønne. Hændelsen fandt sted på Åkirkebyvej, hvor manden overskred spærrelinjerne under en overhaling.
En uheldig hændelse fandt sted i Nexø tirsdag morgen kl. 6.48, da Bornholms Politi modtog en anmeldelse om en påkørsel i krydset mellem Sverigesvej og Hedtoftsvej.
Lørdag kl. 16.34 blev Bornholms Politi og Bornholms Brandvæsen kaldt ud til en brand ved en villa i Nexø. Branden opstod, da der gik ild i nogle buske i forbindelse med brug af en ukrudtsbrænder.
Fredag formiddag blev en 75-årig mand fra Nexø stoppet på Paradisvej i Nexø. Manden blev sigtet for at køre bil uden at have sikkerhedssele på.
En 38-årig mand fra Nexø blev tirsdag kl. 19.47 stoppet på Nexøvej i Aakirkeby. Han blev sigtet for at have tændt tågelyset på sin bil, selvom vejret var klart. Flere borgere har for nylig modtaget bøder for forkert eller mangelfuld belysning på deres køretøjer.
Torsdag eftermiddag og aften var Bornholms Politi til stede på to gårde i Nexø for at tilse dyrenes forhold. Der blev konstateret overtrædelser af dyreværnsloven på begge steder.
Klokken 17.27 blev en 62-årig mand fra Allinge stoppet på Smedevej i Nexø. Manden blev sigtet for at benytte håndholdt mobiltelefon under kørslen, hvilket resulterede i en bøde og et klip i kørekortet.
ATK-bilen gjorde for nyligt ophold ved Sdr. Landevej i Nexø, hvor den målte hastigheden på forbipasserende køretøjer. En bil blev registreret til at køre 68 km/t på strækningen, hvor den tilladte hastighed er 50 km/t.
Mandag kl. 21.21 foretog politiet en ransagning på en adresse i Nexø. Under ransagningen blev en 20-årig kvinde og en mand sigtet for besiddelse af forskellige ulovlige stoffer.
Søndag kl. 00.21 blev en 33-årig kvinde fra Nexø frataget sine nummerplader på grund af restance. Hændelsen fandt sted på Birgersvej i Åkirkeby.
Onsdag mellem kl. 8.52 og 9.53 var ATK-bilen til stede på Gl. Rønnevej i Nexø efter en henvendelse fra en borger.
Bornholms Politi modtog lørdag kl. 11.53 en melding om en væltet cyklist i et solouheld på Aarsdalevej i Nexø. Kort efter, kl. 12.02, kom endnu en melding om en væltet cyklist på Sdr. Strandvej i Tejn.
Onsdag gennemførte politiet en kontrol af brugen af sikkerhedssele. Under kontrollen blev tre bilister tildelt bøder for ikke at have brugt sikkerhedssele.
På denne side kan du som borger i Nexø og omegn holde dig opdateret med de seneste informationer om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde i lokalområdet. Vi samler løbende nyheder og opdateringer om hændelser, hvor politi, ambulance, brandvæsen eller helikopter har været involveret. Det kan for eksempel være oplysninger om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre akutte situationer, hvor alarm 112 er blevet kontaktet.
Informationerne på siden bygger på officielle kilder, herunder politirapporter og døgnrapporter fra Bornholms Politi samt udmeldinger fra beredskab og andre myndigheder. Vi bestræber os på at formidle nyhederne sagligt og neutralt, så du som læser får et overblik over, hvad der sker i lokalområdet – både i dag og fremadrettet.
Du kan typisk finde opdateringer om større og mindre hændelser, hvor myndighederne har været til stede, samt generelle oplysninger om politiets arbejde og beredskabets indsats i Nexø og omegn. Vi dækker blandt andet udrykninger til brand, færdselsuheld, redningsaktioner og andre situationer, hvor politi, ambulance eller helikopter har været en del af indsatsen.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig orienteret om de seneste nyheder og hændelser i dit lokalområde.