Onsdag kl. 22.15 på nytårsaften blev en 33-årig kvinde standset i sin bil på Havnegade i Nexø. Ved kontrol blev kvinden målt til at have en alkoholpromille over det tilladte. Hun blev efterfølgende sigtet for spirituskørsel.
Seneste opdateringer fra Bornholms Politi på X: Så er døgnrapporten fra de seneste dage klar. #politidk https://t.co/mOHMeUyaq4
En 22-årig mand fra Nexø blev tidligt torsdag morgen kl. 04.05 stoppet af politiet i Rønne efter at have trodset et "indkørsel forbudt"-skilt på Store Torvegade. Som konsekvens blev føreren tildelt en bøde på 2.000 kr., et klip i kørekortet og skal desuden betale 500 kr. i bidrag til Offerfonden.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Nexø. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Mandag den 22. december blev en 31-årig mand fra Nexø sigtet for spirituskørsel, da han førte en knallert på Sdr. Landevej i Nexø med en alkoholpromille over det tilladte.
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Nexø og fundet nogle uimodståelige tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365, DagliBrugsen, Kvickly og Netto.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Nexø.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Nexø.
Onsdag kl. 17.33 modtog Bornholms Politi en anmeldelse om, at en skraldespand var blevet sprunget i luften på Gl. Postvej i Nexø. Hændelsen skete formentlig ved brug af fyrværkeri.
Mandag var ATK-bilen til stede på Gl. Rønnevej i Nexø for at foretage hastighedsmålinger. Under målingerne blev to biler registreret for at køre over den tilladte hastighedsgrænse på 50 km/t.
En 23-årig mand fra Nexø blev for nylig tildelt en bøde på 1.000 kr. for at urinere på gaden i Rønne. Samme hændelse involverede også en 17-årig dreng fra Rønne, der ligeledes blev bødesat. På grund af sin alder fik den 17-årige dog nedsat sin bøde til 500 kr.
Onsdag kl. 16.37 blev en 61-årig mand fra Svaneke idømt en bøde på 1.500 kr. for at have overskredet spærrelinjerne under kørslen. Hændelsen fandt sted på Sdr. Landevej i Nexø.
Seneste opdateringer fra Bornholms Anklagere på X: RT @BornholmsPoliti: En 39-årig mand fra Jylland blev onsdag dømt ubetinget fængsel i ni måneder, efter at han den 16. juli 2025 flygtede f…
En 50-årig mand fra Nexø blev for nylig stoppet af politiet, mens han kørte bil på Stenbrudsvej i Nexø. Under kontrollen kunne manden ikke fremvise sit kørekort, hvilket resulterede i, at han modtog en bøde på 1.000 kr. for forseelsen.