En 48-årig mand fra Nexø blev lørdag kl. 01.30 idømt en bøde for at urinere på en offentlig gade i Nexø. Bøden lød på 1.000 kr.
Kølig start, varm eftermiddag.
I Nexø koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 299 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Nexø.
Hvad er det bedste ved at bo i Nexø - med dine ord?
En 62-årig mand blev observeret, da han kørte ud af en parkeringsbås ved Lidl i Nexø og fortsatte over en spærreflade på vejen. Som følge af denne færdselsforseelse kan manden forvente at modtage en bøde.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Nexø. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Bornholms Politi var torsdag på vandet med politibåden Juliett, hvor de førte tilsyn ved flere havne, herunder Nexø havn. Kontrollen omfattede også havnene ved Nørrekås i Rønne, Hasle, Helligpeder, Vang, Hammerhavn, Sandvig, Allinge, Gudhjem, Listed og Svaneke.
Bornholms Politi modtog torsdag morgen kl. 07.23 en anmeldelse om en beruset mand, der havde indfundet sig i en kælder på en adresse i Nexø. En patrulje blev sendt til stedet, hvor det blev vurderet, at manden ikke kunne tage vare på sig selv. Han blev derfor kørt til afrusning på Bornholms Hospital.
Kolonivejen 11 er netop kommet til salg til hele 4.695.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Nexø.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Nexø.
En mand fra Nexø er blevet sigtet for en række lovovertrædelser, herunder flere tilfælde af husfredskrænkelse og indbrud i skure og garager i både Rønne og Nexø. Derudover er han sigtet for tyveri fra en personbil, hvor han også tog ophold og faldt i søvn.
En mand fra Nexø blev torsdag kl. 10.00 sigtet for indbrud, efter at have skaffet sig adgang til et skur på en privat adresse i Rønne. Her havde han taget ophold og drukket flere flasker rødvin. Han blev frihedsberøvet og anbragt i detentionen i nogle timer.