En 18-årig mand fra Nexø fik en bøde på 1.800 kroner for at køre 103 km/t, hvor hastighedsgrænsen var 80 km/t.
Kølig start, tør dag og en mildere eftermiddag.
Et færdselsuheld i krydset mellem Nexøvej og Ølenevej uden for Aakirkeby blev anmeldt søndag klokken 12.39.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Nexø og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, 365discount, Kvickly og Netto.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Nexø. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Fredag den 6. november 2026 byder Nexø Minigolf & Biergarten velkommen til en festlig aften med lanceringen af årets julebryg. De første 50 gæster får gratis øl, og en live DJ sørger for, at dansegulvet er fyldt med gode vibes og sprøde beats.
Nøddehaven 2 er netop kommet til salg til hele 2.995.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Nexø.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Nexø.
Der blev målt hastighed på Stenbrudsvej i Nexø. Alle overholdt hastighedsgrænsen.
En 13-årig dreng fra Nexø blev mandag klokken 16.50 standset på et el-løbehjul på Sdr. Hammer i Nexø.
I Nexø koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 327 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Nexø.
To forskellige trafikforseelser fandt sted i Nexø og omegn i weekenden. En 17-årig ung mand fra Østermarie blev taget i at køre bil uden en voksen ledsager natten til søndag kl. 00.38. Ifølge reglerne er det påkrævet for 17-årige bilister at have en voksen ledsager i tidsrummet kl. 20.00-05.00.