Bornholms Politi modtog lørdag aften kl. 20.55 en anmeldelse fra en borger om en farlig situation i krydset mellem Søndre Landevej og Poulskervej. En bilist havde kørt ud for fuldt stop og fortsatte i den forkerte side af vejen. Anmelderen måtte undvige med sin bil ud i rabatten for at undgå en kollision.
Flere danskere vælger i disse år at holde sommerferie tættere på hjemmet – og her er camping i Norden blevet et populært valg.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Nexø og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365, DagliBrugsen, SuperBrugsen og Netto.
Fra spirituelle foredrag til fælles litteraturoplevelser, Nexø byder på en uge fyldt med kulturelle arrangementer. Dyk ned i samtaler om skønlitteratur eller oplev en aften med klarsynsdemonstrationer.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Nexø.
Torsdag kl. 18.59 blev der anmeldt et færdselsuheld på Søbækken i Nexø, hvor en 19-årig mand fra Rønne førte en personbil. Uheldet skete i forbindelse med et venstresving ind i en parkeringsbås, mens bilen kørte med lav hastighed.
En 64-årig mand fra Bodilsker blev standset af politiet i Nexø, hvor han blev tildelt en bøde på 1.500 kr. for at køre bil uden at bruge sikkerhedssele.
Fredag blev der foretaget hastighedsmålinger af ATK-bilen på Stenbrudsvej i Nexø. Resultatet af målingerne viste, at ingen biler blev taget i at køre for hurtigt.
En 56-årig mand fra Aakirkeby blev lørdag standset, mens han førte en personbil på Rønnevej i Nexø. Under kontrollen blev det konstateret, at bilens to bagdæk var nedslidte. Som følge heraf blev manden pålagt en bøde på 2.000 kr.
Fredag blev en 61-årig mand fra Jylland stoppet af politiet på Sdr. Hammer i Nexø. Manden blev sigtet for at føre en personbil med en anhænger, der ikke var indregistreret. Derudover var sikkerhedswiren på anhængeren ikke monteret korrekt, hvilket førte til yderligere sigtelser.
En 61-årig mand fra Nexø har modtaget en bøde for at have overtrådt reglerne om køretøjers belæsning. Manden havde placeret brædder på en trailer, hvor brædderne stak mere end én meter ud over trailerens bagende, hvilket er i strid med de gældende regler.
Fredag blev en 58-årig kvinde fra Nexø tildelt en bøde på 1.500 kr. for at køre bil uden at have sikkerhedsselen fastspændt. Hændelsen fandt sted på Paradisvej i Nexø.
Fredag blev tre bilister standset og sigtet for at benytte håndholdt mobiltelefon under kørslen. En af de bilister, der blev standset, var en 51-årig mand fra Nexø. Hver af de sigtede bilister modtog en bøde på 1.500 kr. samt et klip i kørekortet.
3 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Nexø. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.